Historia Parafii



  1. Parafia została powołana ok 1245 r. dzięki zakonowi norbertanów. Została ona wydzielona z diecezji chełmińskiej, należała do dekanatu lęborskiego. Zakon norbertanów miał ją w swoim posiadaniu do roku 1772.
  2. Pierwsza wzmianka o luzińskim plebanie pojawia się w roku 1312.
  3. W roku 1584 wizytator oficjał gdański Mikołaj Myloninus oficjalnie podał św. Wawrzyńca jako patrona luzińskiej parafii. W kościele parafialnym w Luzinie postać św. Wawrzyńca upamiętniają: ozdobny witraż, boczny ołtarz, feretron.
  4. W roku 1599 wymieniono wsie należące do parafi w Luzinie, były to: Kamłowo (Kębłowo), Goszczinino (Gościcino), Barłomino, Robaczkowo (Robakowo), Wysoczyno (Wyszecino), Strzebielino, Zielony Dwór, Gowino Małe, Gowino Wielkie, Dąbrówka, Ustarbowo, Sopieszyno, Przetoczyno, Częstkowo, Milwino, Sosnowa Góra, Luzino w tym kształcie parafia dotrwała do 1945 roku.
  5. W latach 1733- 1740 ks. proboszcz Mateusz Tadeusz Rzepczyński wybudował kościół „nowy z kamienia moszczony z boku cegłami”.
  6. W 1780 roku wybudowano plebanię, proboszczem był ks. Grzegorz Plutowski.
  7. W roku 1890 ks. proboszcz Ludwik Machalewski założył cmentarz parafialny.
  8. W roku 1924 miał miejsce remont kościoła, wieży, dachu, a od roku 1928 kościół posiadał energię elektryczną.
  9. 3 lutego 1945 roku w luzińskiej parafii miał miejsce postój więźniów ewakuowanych z obozu koncentracyjnego Stutthof, ówczesnym proboszczem był ks. Mieczysław Sumiński, w kościele znajduje się płaskorzeźba upamiętniająca to wydarzenie.
  10. Po roku 1947 z parafii w Luzinie w różnym czasie odłączono następujące Gromady: Gościcino wybudowanie i Zielony Dwór; Przetoczyno i Sosnową Górę; Częstkowo, Milwino i Wyszecino; Charwatynię i Tabacznik włączono we wrześniu 1982 roku do nowo powstałej parafi w Strzebielinie; Kębłowo i Kochanowo; Ustarbowo.
  11. W latach 1947 – 1950 przebudowano i rozbudowano kościół. Wyburzono starą zakrystię, drugie wejście do kościoła i chór. Powiększono prezbiterium, dobudowano nową zakrystię i chrzcielnicę.
  12. W lutym 1983 roku rada duszpasterska wraz ks. proboszczem Henrykiem Szydłowskim podjęła decyzję budowy domu katechetycznego. Po powrocie katechezy do szkół budynek został przystosowany na nową plebanię, w której mieści się mieszkanie ks. proboszcza, wikariusza i biuro parafialne.
  13. W 1994 roku została wybudowana kaplica pogrzebowa pw. Zmartwychwstania Pańskiego.
  14. 10 sierpnia 1995 roku uroczyście obchodzony był odpust św. Wawrzyńca połączony z 750 – leciem powstania Luzina.
  15. W maju 1996 roku w Luzinie miało miejsce nawiedzenie relikwii św. Wojciecha.
  16. W roku 2003 od 31 maja do 7 czerwca parafię św. Wawrzyńca w Luzinie nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego.

 

Proboszczowie w parafii pw. św Wawrzyńca:

  • Ks. Wojciech Goręczyca w latach 1627 - 1634
  • Ks. Bartłomiej Kozłowski 1634-1638
  • Ks. Michał Parchn 1649- 1659
  • Ks. Mikołaj Sosnowicz 1663
  • Ks. Jan Jansenius 1673-1681
  • Ks. Jan Kowalkowski 1681-16.04.1681
  • Ks. Wawrzyniec Rubinkowski 1681-1684
  • Ks. Jan Kazimierz Zgierzyński 1684-1700
  • Ks. Piotr Bronk 1700-1705
  • Ks. Maciej Rzepczyński 1705-1758
  • Ks. Grzegorz Adam Plutkowski 1758-1798
  • Ks. Jakub Krefft 1798- 1834
  • Ks. Antoni Kleist 07.05.185-01.05.1874
  • Ks. Józef Herman Schultz 1874-1883
  • Ks. Jan Bernard Hebel 1883-1884
  • Ks. Ludwik Machalewski 6.06.1884-20.04.1920
  • Ks. Franciszek Kalisz 1920-1921
  • Ks. Bernard Gończ 10.11.1921-1940
  • Ks. Józef Bartelb 1940-1941
  • Ks. Teodor Plewa 05.05.1941-1943
  • Ks. Mieczysław Sumiński 20.09.1946-1982
  • Ks. Henryk Szydłowski 25.09.1982-15.05.2011
  • Ks. Zygfryd Leżański 15.05.2011-
Copyright © 2010
Realizacja: Tomasz Banaś