Caritas Parafialny

Do głównych zadań Caritasu należy pomoc osobom potrzebującym w naszej parafii. W tym celu co jakiś czas wydawana jest żywność najuboższym rodzinom, a także doraźna pomoc finansowa w przypadku różnych zdarzeń losowych. Caritas dofinansowuje również wypoczynek letni dla dzieci z naszej parafii.

Parafialny Caritas-kolejny okres wytężonej pracy

Parafialny Zespół Caritas w Luzinie w sierpniu zakończył kolejną swoją akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Akcja ta , której patronuje ogólnopolska Caritas ma już swoją piątą edycję, a w naszej parafii po raz trzeci. W tym roku w przybory szkolne wyposażono 36 plecaków, które trafiły do najbardziej potrzebujących dzieci. Co roku akcję „Tornister” oraz akcję „Skrzydła” oraz różne inicjatywy Caritasu możemy wspierać bezpośrednio wysyłając SMS z odpowiednim hasłem. Na początku każdego roku wszyscy podatnicy mogą wspierać chorych i potrzebujących w ramach rozliczenia podatkowego przyznając na Caritas 1% podatku. Wszystkie te informacje znajdują się na stronie internetowej www.caritas.pl ( lokalnie :www.gdańsk.caritas.pl).

Nasz Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Wawrzyńca również uczestniczy w kampaniach społecznych „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Akcja polega na rozprowadzeniu wigilijnych świec. Akcja o nazwie ; „Jałmużna Wielkopostna” ( małe, kartonowe skarbonki ) uczą nawyku i cnoty oszczędzania, celem jest pozyskanie środków finansowych dla najbardziej potrzebujących. Ponadto na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc organizujemy paczki dla dzieci i dla rodzin wielodzietnych- mówi pani Maria Wittstock z Parafialnego Zespołu Caritas. W roku 2013 z tej formy pomocy skorzystało na terenie naszej parafii 28 rodzin. Ważne jest zaopatrzenie w żywność i środki czystości. Członkowie i wolontariusze PZC poświęcają czas i swoje zaangażowanie. Potrzeby są duże, raczej wzrastają niż maleją. W większości przypadków pomagają zwykli dobrzy ludzie, którzy chcą pomóc i podzielić się z drugim, dodaje pani Maria.

Parafialny Zespół Caritas w ciągu całego roku - szczególnie na jesień przyjmuje używaną odzież, pościel, koce, obuwie i zabawki. Rzeczy te później rozdajemy - w wyznaczonym czasie wszystkim potrzebującym w każdej ilości. W sytuacjach pilnych można przyjść do Biura Parafialnego w każdy czwartek w godzinach od 11.00 - 12.00. Jesteśmy przekonani, że znajdzie się taka rzecz, która podratuje domowy budżet i pozwoli ciepło przeżyć kolejną zimę-mówi Ksiądz Proboszcz.

Pan Redaktor mobilizuje mnie do wypowiedzi na temat czegoś co już było i może już - w najbliższym czasu nie wróci. Nie wróci, bo w strukturach Europy odsłaniają się regiony czy nawet całe państwa, które są i będą w większej potrzebie niż my Polacy.

Istotnie w połowie minionego roku znalazłem się niemal przypadkowo jako ostatni w jednej z agend Caritas Archidiecezji Gdańskiej, konkretnie pod szyldem „Program Pomocy Żywnościowej”.

Tam dowiedziałem się, że pod pewnymi ściśle określonymi warunkami mogę dla uboższej części Parafii otrzymać następujące artykuły: biały cukier, dżem truskawkowy, groszek z marchewką, herbatniki, kaszę gryczaną, klopsiki wieprzowe, koncentrat pomidorowy, makaron, mąkę pszenną, mielonkę wieprzową, mleko, olej rzepakowy, płatki kukurydziane, ryż biały oraz dwa rodzaje sera. Produkty wysokiej klasy z dużą rezerwą gwarancji na przydatność do spożycia. Oczywiście - jednych produktów było więcej, a innych mniej. Produktów w sumie otrzymaliśmy 10. 116,80 kg . Moje sprawozdanie i potwierdzenie prawidłowego rozliczenia nosi datę 28.02. 2014r.

Dziesięć ton żywności - to dużo i trzeba było się z tym problemem zmierzyć na własny tj. parafialny koszt. W większości jednak pomogli wolontariusze. Był potrzebny transport, kierowcy, całe biuro, wolny czas i Boża radość pomagania tym, którzy na taką pomoc czekają. „Bóg zapłać wszystkim, którzy nigdy nie odmówili naszej prośbie.

Żegnając się z pracownikami Biura i Magazynów Gdańskiego Caritas mówiliśmy sobie: do zobaczenia w przyszłym roku. Może powtórzy się program „PEAD 2013”. Rezerwy żywnościowe z Unii Europejskiej chętnie i dobrze zagospodarujemy. Dziś pozostaje nam tylko czekać. ( Ks. Zygfryd Leżański, proboszcz )

Siedzibą Parafialnego Zespołu Caritas jest Parafia św. Wawrzyńca. Przewodniczącym Zespołu jest Ksiądz Proboszcz, który koordynuje całą działalnością Parafialnego Zespołu Caritas. Można również kontaktować się z Prezes Marią Wittstock ( tel. 58 736 34 41).