Młodzi ludzie przestają chodzić do Kościoła, bo uważają go za przestarzałą instytucję dla babć i dziadków. W internetowym portalu NaTemat.pl czytamy, że „Kościół to same nudy(...) nic nie oferuje dla młodych, wiara jest głupia” takie komentarze słyszymy wszędzie, w szkole, na uczelni czy w pracy. Bycie młodym wierzącym człowiekiem w obecnych czasach jest wielkim faux pas, ale czy na pewno ? Czym dla młodych praktykujących Katolików jest wiara? Jaki jest ich stosunek do niej? Takie pytanie zadałam kilku osobom, uczniom szkół ponadgimnazjalnych, studentom i tzw. młodzieży pracującej, ich odpowiedzi są na szczęście zgoła inne.

Wiara w naszym życiu jest bardzo ważna, ponieważ wszystko co nas otacza zrobił Bóg. Wierząc w Boga mamy mamy możliwość na szczęście i to szczęście wieczne. Wierząc w Boga wchodzimy na dobrą drogę.

- Damian 20l.

Wiara jest dla mnie ważna z wielu powodów. Do tych najważniejszych należy obecność Boga w moim życiu. Pomaga mi to podejmować kluczowe dla mojego życia decyzje, zarówno jeśli chodzi o edukację jak i inne przedsięwzięcia jakie podejmuję. Dzięki wierze w Boga czuję się pewna swoich wyborów, pewna całodobowego wsparcia. Poczucie, że nie jest się samemu na świecie i że zawsze jest ktoś kto czuwa i kocha jest niezbędne przy optymistycznym spojrzeniu na świat, a ja osobiście takie spojrzenie staram się wprowadzać w życie. Ponadto wiara jest dla mnie ważna ze względu na studia w kierunku resocjalizacji, która nie istnieje bez religii w moim mniemaniu. Przede wszystkim celem mojej wiary jest Życie Wieczne i do tego staram się dążyć, również wizja Nieba wprawia mnie w pozytywny nastrój, jednocześnie przypominając o konieczności spowiedzi i przyjmowania sakramentów.

-Kasia 22l.

Wiara dla mnie jest ważna ponieważ pozwala znaleźć chwilę spokoju i zadumy w pędzącym coraz prędzej życiu. Dzięki niej mogę znaleźć normalność w otaczającej rzeczywistości, która każdego dnia coraz bardziej zadziwia i przeraża. Oprócz tego jest dla mnie ważna, bo za jej pomocą mogę rozstrzygać różne problemy, z uwagą na sprawy moralne. Gdybym tego nie zrobiła sumienie dało by mi się w kość. A właśnie sumienie, które dla mnie automatycznie wiąże się z wiarą , jest czymś co powoduję, że przynajmniej staram się unikać sytuacji, w których mogłabym skrzywdzić siebie, kogoś, bądź postąpić po prostu źle i podle.

-Alicja 21l.

Wiara jest dla mnie ważna, ponieważ Chrystus, będąc w swojej boskiej naturze w swoim Królestwie dla nas przyszedł i umarł, zrobił to dla Mnie i dla Ciebie. On robi w naszą stronę 999 kroków, a my musimy zrobić ten 1 krok - czyli powiedzieć tak. Chociaż upadam i mam chwilę zwątpienia, to staram się wierzyć dla niego, on daje nam siebie, daje nam miłość i tego samego chce od nas

-Darek 16l.

Wiara w dzisiejszym świecie jest błędnie postrzegana jako słabość, dlatego każdego dnia nieustannie powinniśmy jej bronić. Wiara w świecie ludzi młodych, jest postrzegana nie tylko jako słabość ale powód do wstydu. Dopiero osobiste doświadczenie wiary może nam pokazać jej wartość, dlatego uważam że jej pielęgnacja jest bardzo potrzebna do zrozumienia tego jaka jest ważna. Pytanie tylko czym jest owe doświadczenie i dlaczego jest ono tak ważne. W moim przypadku, wiara doprowadziła mnie do cudownych miejsc i ludzi, którzy ukształtowali na pewien sposób moje postrzeganie świata. Wiara może być ucieczką, sposobem na zaznanie spokoju i uporządkowania wielu spraw. Dlatego właśnie wiara jest dla mnie ważna, daje mi coś czego nie można znaleźć ani zdobyć w niczym innym ...

-Szymon 17l.

Papież Polak mówił: Nie bój się wypłyń na głębie, jest przy Tobie Chrystus. My też nie bójmy się wierzyć, tak szczerze, z głębi serca :)

PS. Bardzo dziękuję przyjaciołom z Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych za dar świadectwa, chwała Panu !

akcja1

Katolik to nie tylko człowiek, który ładnie składa dłonie do modlitwy i głośno śpiewa podczas niedzielnej Mszy, to nawet nie człowiek wychowany w tradycji chrześcijańskiej, to ktoś całkiem inny... jaki? odpowiedź należy do Ciebie i Twojego sumienia, zastanów się czy jesteś prawdziwym katolikiem i jesteś  z tego dumny ?

zapraszam do obejrzenia któtkiego filmiku i refleksji na jego temat:

Ludzie nowego tysiąclecia oczekują Twojego świadectwa ! Słowo Papieża Polaka w sam raz do wieczornego rozważania :)

Zapraszam do wysłuchania krótkiej konferencji ks. Wiesława Psionki SDB wygłoszonej podczas Ogólnopolskiego Forum Animatorów Salezjańskich w Tarnowskich Górach.

Przez wiele  lat zapomnieni, nierzadko nasi równolatkowie- Żołnierze Wyklęci, ofiary komunistycznych mordów sądowych, tysiące młodych ludzi zesłanych na Syberię, za bycie Polakami i walkę o Niepodległą.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, oddajmy Im hołd !

zachęcam do zapoznania się z sylwetkami tych wielkich ludzi... polecam również film o Ince- Danucie Siedzikównej (1928-1946).

bądź jak Rachab, bądź jak Jozue !

strona młodych dla młodych,  dziesiątki fajnych artykułów z przesłaniem, katolicki lifestyle, alternatywa dla fb, instagrama, onetu czy pudelka, z całego serca polecam (y)