Polecamy

Rodzina jest przestrzenią, w której małżonkowie troszczą się wzajemnie o swój rozwój osobowy i prowadzą do rozwoju swoje dzieci. Wspaniałe powołanie do małżeństwa i rodzicielsta nie jest zawsze łatwą drogą, pozbawioną problemów i trudności. Ale jest tą sprawą, o którą nie można nie walczyć, wobec której nie można zdezerterować. Zakładka ta powstała przede wszystkim z myślą o małżonkach, którzy w obliczu trudności osobistych czy rodzinnych nie muszą pozostawać sami. Tutaj znajdziecie informacje na temat poradni małżeńskich działających w naszej diecezji, a także wiele ciekawych treści na temat małżeństwa i rodziny. Mamy nadzieję, że polecane książki, artykuły, konferencje będą pomocne w kształtowaniu waszego życia rodzinnego. W tym roku odbył się Synod Biskupów na temat rodziny, na którym poruszono szereg kwestii

od Ewangelii rodziny, poprzez znajomość nauki Kościoła i propozycje duszpasterskie, po sytuacje krytyczne, otwarcie rodziny na życie i wychowanie chrześcijańskie. Niech więc to ważne wydarzenie w Kościele będzie dla nas bodźcem do podjęcia refleksji na temat kondycji duchowej naszych rodzin.

 

Na stronie internetowej ekai można przeczytać raport na temat sytusacji rodzin w Polsce pt. "Kościół w Polsce a rodzina" Zparaszamy do lektury. http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x86429/kosciol-w-polsce-a-rodzina/?page=1

 

 

 

 

Zacznij Walczyć o Siebie Zacznij walczyć o Najbliższych Zacznij walczyć o swojego Ojca. Zacznij Walczyć o swoją Matkę. Zacznij Walczyć o swoich rodziców, którzy się rozwiedli. Być może twoje małżeństwo zostało rozbite. Być może małżeństwo twojej siostry czy brata zostało rozbite. I Ty masz stanąć do bitwy. Walczyć za najbliższego Tobie człowieka. Pamiętaj, że szatan będzie cię kusił, abyś odpowiedział „pięknym za nadobne”. Walcz z tym! Zło przybiera wiele postaci. Zło podpowiada, abyś odpłacił złośliwością. Zło podpowiada, abyś wykorzystał słabszego czy kogoś kto ma w tej chwili poważny problem. Ciemna strona zawsze będzie ci podpowiadała, abyś zrobił drugiemu to, co szatan mu robi. Stajesz się wówczas jego sługą…

Wysłuchaj konferencji na ten temat: 

http://blog.bogtube.pl/zacznij-walczyc-siebie-zacznij-walczyc-najblizszych/

 

 

Wykład ks. Piotra Pawlukiewicza dla słuchaczy Podyplomowego Studium Rodziny przy Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

 

{youtube}v=EtMFeN9rDgk{/youtube}

 

Zapraszamy do wysłuchania krótkiego kazania na temat roli autorytetu ojca w rodzinie.

{youtube}v=ICvslXaaPp8{/youtube}

 

Kto lepiej wychowa ojciec czy matka? - dr Jacek Pulikowski

{youtube}v=mZ5YqtUakdQ&src_vid=ICvslXaaPp8&feature=iv&annotation_id=annotation_742925{/youtube}

 

Papież Franciszek o życiu rodzinnym:

"Pamiętamy o trzech kluczowych słowach, by żyć w rodzinie w pokoju i radości: proszę o pozwolenie, dziękuję, przepraszam. Kiedy w jakiejś rodzinie nie jesteśmy natrętni i prosimy o pozwolenie, kiedy w jakiejś rodzinie nie jesteśmy egoistyczni i uczymy się mówić "dziękuję" i kiedy w jakiejś rodzinie ktoś zadaje sobie sprawę, że uczynił coś złego i umie prosić o przebaczenie, to w takiej rodzinie jest pokój i radość. Pamiętajmy te trzy słowa. Możemy je wypowiedzieć wszyscy razem: proszę o pozwolenie, dziękuję, przepraszam. Chciałbym jednak także zachęcić rodziny do uświadomienia sobie wagi jakie mają one w Kościele i społeczeństwie".  Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem 29 grudnia 2013 roku. 

 

etapymalzenstwa

Nagle zdajecie sobie sprawę, budząc się nad ranem, że zaczynacie się zastanawiać, co też w ogóle widzieliście w swoim współmałżonku i dlaczego zdecydowaliście się spędzić z tą osobą resztę życia. Rzeczywistość daje o sobie znać z coraz większą siłą? Artykuł godny polecenia: 

http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/ona-i-on/art,19,siedem-etapow-malzenstwa.html

 

 

Polecamy fragment konferencji Pani Wandy Pułtawskiej, bliskiej przyjaciółki Jana Pawła II, specjalisty w dzidzinie poradnictwa rodzinnego.

 

indeks„Warto być ojcem. Najważniejsza kariera mężczyzny”. Jacek Pulikowski W dobie kryzysu ojcostwa, ta książka ukazuje pozytywne jego aspekty. Zwraca uwagę na błędy, które najczęściej popełniają mężczyźni, w momencie, kiedy staną się ojcami. Każdy mężczyzna jest stworzony do tego, aby być ojcem, aby uczynić ojcostwo najważniejszą karierą w swoim życiu. Tę książkę polecam przede wszystkim mężom, którzy stoją na progu decyzji dotyczącej ojcostwa- nie bójcie się podjąć tego zadania! Jest ono wymagające, ale piękne i ubogacające. A każda żona znajdzie w tej książce odpowiedź na pytanie: czego on się tak obawia w ojcostwie? Dlaczego boi się zostać ojcem? Polecam! Judyta H.

 

 

 

Jeszcze jeden fragment z tej samej konferencji Pani Wandy Półtawskiej: